Uvod

Pred dvajsetimi leti so se slovenski Američani množično zbrali in ustanovili organizacijo Združeni Američani za Slovenijo (UAS), da bi pozvali predsednika Georgea Busha in državne funkcionarje, naj priznajo Slovenijo kot neodvisno demokratično državo. Prvič po drugi svetovni vojni so se Slovenci iz vseh delov ZDA spet združili, da bi pomagali domovini.

Naslednjih devet mesecev so se voditelji slovenskoameriških organizacij, ki so predstavljali 659 podružnic, društev, župnij in kulturnih ustanov z vseh koncev ZDA, redno srečevali v okviru organizacije Združeni Američani za Slovenijo ter načrtovali komunikacijske strategije in dogodke, s katerimi naj bi vzbudili zanimanje za slovensko neodvisnost.

 

UAS so natisnili peticije in 50.000 dopisnic, naslovljenih na predsednika Busha, s pozivom, naj prizna Slovenijo. Med najučinkovitejšimi strategijami so bili telefonski klici. 7. oktobra 1991 in 12. februarja 1992 je na tisoče ljudi telefoniralo v Belo hišo in zahtevalo priznanje Slovenije. UAS so v Washington Postu objavili tudi odprto pismo predsedniku Bushu.

Vladni voditelji, med njimi senator iz Ohia John Glenn in kongresnik iz Ohia Dennis Eckart, so se sestali z UAS in razpravljali o ameriškem priznanju Slovenije. Gostujoči predstavniki nove slovenske države, med njimi Ernest Petrič, Dimitrij Rupel, Janez Dular in Zoran Thaler, so potrdili pomen prizadevanj organizacije UAS in se zahvalili predstavnikom njenih članic.

7. aprila 1992 je predsednik Bush priznal Slovenijo kot neodvisno državo. Združeni Američani za Slovenijo so sklicali tiskovno konferenco, na kateri so dvignili ameriško in slovensko zastavo.

UAS so začeli novo kampanjo za ameriško soglasje k sprejemu Slovenije v Nato. Na tisoče dopisnic so poslali predsedniku Billu Clintonu in tisoči klicev so zasedli telefonske linije v Beli hiši. Predstavnike UAS so povabili v Belo hišo, da bi razpravljali o ameriškem stališču do slovenskega članstva v Natu.

Glede na doseženo neodvisnost in mednarodno priznanje Slovenije so Združeni Američani za Slovenijo leta 2006 razglasili, da je njihovo poslanstvo izpolnjeno.